Touchables (Tıklama)

Uygulama içerisinde kullandığımız resim, text ve buna benzer elemanlara tıklama işlemlerinde kullanabileceğimiz iki araç vardır. Bunlar TouchableOpacity ve TouchableHighlight. Bu elemanlar yardımı ile buton haricindeki yani onPress() fonksiyonu içermeyen elemanlara da tıklama özelliği getirebilmekteyiz.

TouchableOpacity

TouchableOpacity tagının içerdigi bölüme tıklandığında o alanda opaklık oluşturur. Alana basıldığını anlayabiliriz. Bu alana basıldığında yapılması istenen işlemleri onPress() fonksiyonu içerisinde belirtebiliriz.

TouchableHighlight

TouchableHighlight alanına tıklandığında o alanda kararma olur. Alana tıklandığı TouchableOpacity elemanına göre çok daha fazla belirginleşir.

Buton kullandığımız zaman kendisinin halihazırda onPress() fonksiyonu bulunmaktadır. Yani sadece tıklama yapmak istersek bahsi geçen iki elemanı kullanmamıza gerek yoktur.

Iki tıklama özelliğini nasıl kullanacağımızı aşağıdaki resimde göstermeye çalıştık.

TouchableOpacity ve TouchableHighlight kullanımı

Örnekte onPress() fonksiyonlarının içerisinde yer alan this._onPressButton fonksiyonu örnek amaçlı yazılmıştır. Oraya tıklama yapıldığında çalışmasını istediğiniz fonksiyonu ya da işlemi koyabilirsiniz.

Teşekkürler.